Ekonomik takvim finans piyasalarında önemli yere sahip olan uygulamadır. Piyasa koşullarının ne yönde hareket edileceği hakkında bilgi veren bu uygulama sayesinde birikimlerinizi değerlendirirken zorluk çekmezsiniz. Çünkü ekonomik takvim, yatırım araçlarının fiyatlarının değişmesine neden olan unsurları takip etmenize yarar. Böylelikle profesyoneller gibi kontrolü elinizde tutarak istediğiniz miktarlarda para kazanabilirsiniz. Ekonomik takvim piyasada işlem gören varlıkların fiyatlarındaki değişimleri anlayabilmek ve söz konusu bu değişimlerden fayda sağlayabilmek adına büyük önem taşımaktadır.

Ekonomik takvim, yatırımcılara, hangi ülkeden, hangi verinin, ne zaman açıklanacağı ile ilgili değerli bilgiler verirken, iktisadi göstergelerin önem derecesine ilişkin de kolaylıklar sağlamaktadır. Ekonomik verilerin önem durumlarına göre fiyatlara etki edeceği kabul edilir. Yüksek öneme sahip veriler ciddi oranda dalgalanmalara neden olurken düşük öneme sahip veriler fiyat tarafından çok az dikkate alınır ya da hiç önemsenmeyebilir. Ekonomik veri etkileri zamanla daha iyi anlaşılabilecek bir olgudur.

Finans piyasalarında başarılı olmanın sırları arasında ekonomik takvimin yeri büyüktür. Özellikle emtia ve döviz ticareti yapan yatırımcılar için takvimde yer alan verilerin beklenenin altında kalması veya üzerinde çıkmasıyla fiyatların dengesiz bir tutum içerisinde olmasına neden olur. Bu yüzden finansal gösterge takibinin yapılması, sonucunda enstrümanlarının değeri hangi seyirde olacak tahmin edilmesi gerekir. Bunun için yatırımcılar temel ve teknik analiz yöntemlerini kullanırlar.

Ekonomik Takvim İçindeki Belli Başlı Veriler

Tarım dışı istihdam değişimi-ADP tarım dışı istihdam değişimi-istihdam talepleri-ABD ıslaklık oranı- gayri safi yurt içi hasıla ( GSYH)-çekirdek perakende satışlar-endüstriyel üretim-konut başlangıçları-imalat endeksi-Michigan hassasiyeti-tüketici fiyat endeksi ( TÜFE)-üretici fiyat endeksi (ÜFE)-satın alma müdürleri endeksi-istihdam maliyeti endeksi- fabrika siparişleri ( dayanıklı mal)

Cevapla

Your email address will not be published. Required fields are marked *